3.4 C
Zagreb
Srijeda, 13. studenoga, 2024.

MET Grupa: Hrvatska je važan dio naše energetske mreže

Valter Uravić, LNG & NG Origination Associate u MET Grupi, govori o razvojnoj viziji ove globalne kompanije te kakvu ulogu u njihovim planovima ima Hrvatska.

Hrvatska je već sada važan dio naše energetske mreže, a gledajući na budućnost, vjerujemo da će daljnja ulaganja omogućiti još veći rast i stabilnost našeg energetskog sektora. Upravo je to ujedno i naš cilj kao jednog od vodećih opskrbljivača energijom, naglašava Uravić.

MET Holding AG jedno je od vodećih imena trgovine energentima na području srednje i istočne Europe. Predstavite nam u kratkim crtama poslovanje vaše kompanije?
MET Grupa je integrirana europska energetska kompanija sa sjedištem u Švicarskoj, s prisutnošću u 15 zemalja, uključujući Hrvatsku. Njeno poslovanje obuhvaća aktivnosti na tržištima prirodnog plina, električne energije i obnovljivih izvora energije. U 2023. godini ostvareni su konsolidirani prihodi od 24,5 milijardi eura, s trgovinskim volumenom od 88 milijardi kubičnih metara prirodnog plina i 68 TWh električne energije, što je rezultiralo drugom najprofitabilnijom godinom u povijesti kompanije. Grupa aktivno podržava energetsku tranziciju putem ulaganja u obnovljive izvore, uključujući razvoj solarnih parkova u Španjolskoj i Mađarskoj. Kontinuirano se jača i LNG infrastruktura, osiguravajući uvoz u osam zemalja, u koje spada i Hrvatska, a globalno širenje nastavljeno je otvaranjem ureda u Singapuru. Čak 90 posto vlasništva MET Grupe drže zaposlenici, a preostalih 10 posto Keppel, uvršten na Singapursku burzu. Ovakva vlasnička struktura čini MET Grupu jednom od svega nekolicine energetskih tvrtki koja je pod većinskim upravljanjem zaposlenika pa je, samim time, u potpunosti neovisna.

Kako u tim okvirima kotira Hrvatska? Nedavno ste obilježili i mali jubilej – dopremanje stotog broda s pošiljkom LNG-a na terminal na Krku. Što ovaj događaj znači za vas?
Dopremanje stotog broda s pošiljkom LNG-a na terminal na Krku za nas je važan događaj koji simbolizira predanost osiguravanju stabilne i diversificirane opskrbe energijom za Hrvatsku. Od samog početka rada terminala u Omišlju MET Grupa, preko svoje podružnice MET Croatia Energy Trade, odigrala je ključnu ulogu u jačanju energetske sigurnosti, donoseći značajan broj pošiljki LNG-a, uključujući i prvi, tzv. “nulti” brod. Ovaj jubilej potvrđuje našu poziciju jednog od vodećih sudionika u ovom važnom projektu, pružajući pouzdana i konkurentna energetska rješenja krajnjim korisnicima i veleprodajnom tržištu. Ponosni smo i na činjenicu da smo zakupili značajne regasifikacijske kapacitete na LNG terminalu Krk do 2032. godine.

U kojoj je mjeri povećanje kapaciteta LNG terminala na otoku Krku značajno za vaše poslovanje?
Povećanje kapaciteta LNG terminala na otoku Krku značajno je kako za naše poslovanje, tako i za čitavu regiju. MET Grupa je jedan od ključnih korisnika ovog terminala, s dugoročnim zakupom regasifikacijskih kapaciteta, što nam omogućuje siguran i pouzdan uvoz LNG-a. Time aktivno doprinosimo energetskoj sigurnosti Hrvatske, ali i gospodarskom razvoju cijele srednje i istočne Europe.

Tvrtka MET Croatia Energy Trade d.o.o. utemeljena je prije desetak godina s ciljem sudjelovanja na liberaliziranom tržištu energentima u Republici Hrvatskoj. Što nudite za svoje poslovne korisnike i one koji će to tek postati?
MET Croatia Energy Trade d.o.o., osnovana 2013. godine s ciljem sudjelovanja na liberaliziranom tržištu energenata u Hrvatskoj, danas nudi širok spektar usluga za poslovne korisnike, posebice iz industrijskog sektora. Primarna djelatnost je opskrba prirodnim plinom, u kojoj korisnici na raspolaganju imaju fleksibilne opcije kao što su indeks cijene, mogućnost fiksacije djelomičnih ili ukupnih količina plina u jednoj ili više tranši. Nedavno je tvrtka proširila ponudu i na opskrbu električnom energijom za hrvatske tvrtke, s raznovrsnim paketima prilagođenima potrebama korisnika. Dugoročni cilj je pružiti kompletan energetski miks, uključujući povezane uštede energije, kako bismo poslovnim subjektima ponudili cjelovita rješenja u skladu s modernim energetskim zahtjevima.

Lani ste obilježili i desetu godišnjicu svog poslovanja na hrvatskom tržištu. Kakvi su vam dosadašnji poslovni rezultati te kako je tržište u tom vremenu napredovalo?
Prošla godina obilježila je deset godina našeg poslovanja na hrvatskom tržištu, a rezultati su pokazatelj kontinuiranog rasta i razvoja. MET Croatia Energy Trade završio je 2023. godinu s prihodom od 1,24 milijarde eura, smjestivši se drugu godinu zaredom među 10 najvećih kompanija u Hrvatskoj po prihodu. Ovaj uspjeh dugujemo predanom radu našeg tima, čiji su trud i profesionalnost temelj poslovanja. Tijekom posljednjih deset godina, tržište plina u Hrvatskoj suočilo se s velikim promjenama, uzrokovanim najprije pandemijom COVID-19, a zatim i ratom u Ukrajini. Unatoč tim izazovima, ostali smo pouzdan partner našim kupcima, a kroz zaštitu rizika i osiguranje financiranja, uspjeli smo prebroditi ova krizna razdoblja. Ponosni smo na naše kolege koji su zajedno savladali ove izazove, osiguravajući dugoročno povjerenje svih dionika. Očekujemo da će i tekuća godina biti jednako uspješna, unatoč fluktuacijama na tržištu i padu cijena plina, jer nastavljamo pratiti kretanja u sektoru uz podršku i cjelovit pristup tržištu koji MET Croatia Energy Trade ima kao dio MET Grupe.

Kako gledate općenito na kapacitete lanca opskrbe u Hrvatskoj imajući u vidu velika ulaganja koja se u tom sektoru realiziraju?
Iz perspektive MET Croatia Energy Tradea, kapaciteti lanca opskrbe u Hrvatskoj znatno su se poboljšali zahvaljujući velikim ulaganjima u ključnu infrastrukturu, poput LNG terminala na Krku. Uz značajne regasifikacijske kapacitete koje smo zakupili do 2032. godine, tvrtka također koristi mogućnosti podzemnog skladišta plina Okoli. Svako ulaganje ili povećanje kapaciteta lanca opskrbe opetovano doprinosi energetskoj sigurnosti i diversifikaciji opskrbe koja se, posebno u zadnjim godinama, pokazala ključnom. Iz geografske perspektive, MET Grupa ima jednu od najdiversificiranijih struktura uvoza LNG-a u Europi, a samo u 2023. dostavili smo više od 30 pošiljki LNG-a u Europu.
Kao integrirana energetska tvrtka, u zakupu imamo dugoročne regasifikacijske kapacitete u Njemačkoj, Hrvatskoj i Španjolskoj, dok u posljednjim godinama vršimo uvoz prema osam različitih država: Grčka, Italija, Hrvatska i Španjolska na Sredozemlju, Ujedinjeno Kraljevstvo, Belgija i Njemačka u sjeverozapadnoj Europi te Finska kao nordijska zemlja. Hrvatska je već sada važan dio te energetske mreže, a gledajući na budućnost, vjerujemo da će daljnja ulaganja omogućiti još veći rast i stabilnost našeg energetskog sektora. Upravo je to ujedno i naš cilj kao jednog od vodećih opskrbljivača energijom.

Povezani članci

Najnovije objave

Butković: Vlada će učiniti sve da provedba velikih prometnih projekata ide što brže

Ovogodišnji kongres Hrvatskog društva za ceste i željeznice "Via Vita" pod nazivom "Što nas čeka u budućnosti?" otvorio je u Rovinju potpredsjednik Vlade i...