Poljoprivreda je oduvijek bila okosnica gospodarstva, no suočava se s novim izazovima koji zahtijevaju nove pristupe, inovativna rješenja i, iznad svega, odgovorno poslovanje, istaknuto je u utorak na konferenciji “Odgovorno poslovno ponašanje i odgovorni lanci opskrbe u poljoprivredi”.
Organizator konferencije je Ministarstvo gospodarstva, kao član Nacionalne kontaktne točke za odgovorno poslovno ponašanje, u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Organizacijom za hranu i poljoprivredu (FAO) te Organizacijom za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD), navodi se u priopćenju Ministarstva gospodarstva.
Na konferenciji su se okupili predstavnici poduzeća, udruga, akademske i stručne zajednice, kojima su tom prigodom predstavljene Smjernice OECD-a i FAO-a za odgovorne lance opskrbe u poljoprivredi te Priručnik OECD-a i FAO-a za poduzeća o krčenju šuma i dubinskoj analizi u lancima opskrbe u poljoprivredi, kao i način na koji oni mogu pomoći u usklađivanju s relevantnim EU zakonodavstvom.
Državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva Goran Romek istaknuo je važnost održivog i odgovornog poslovanja u poljoprivrednom sektoru te nužnost prilagodbe suvremenim izazovima poput klimatskih promjena i globalnih tržišnih pritisaka.
“Poljoprivreda je oduvijek bila okosnica hrvatskog gospodarstva, međutim, u 21. stoljeću suočeni smo s novim izazovima koji zahtijevaju nove pristupe, inovativna rješenja i, iznad svega, odgovorno poslovanje”, kazao je.
U cijelom tom procesu, kako je rekao, Vlada ne može sama postići ove ciljeve i zato je potrebno aktivno sudjelovanje svih dionika – poljoprivrednika, prehrambene industrije, trgovaca, nevladinih organizacija i potrošača.
“Samo zajedno možemo stvoriti poljoprivredni sektor koji je ekonomski uspješan, okolišno održiv i društveno odgovoran”, poručio je Romek.
Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Mladen Pavić je naglasio važnost aktivnog sudjelovanja Hrvatske u procesu pristupanja OECD-u.
Ministarstvo poljoprivrede, kako je rekao, iznimno je aktivno u procesu pristupanja RH OECD-u, jer je nadležno tijelo državne uprave za ulazak u OECD-ov Odbor za poljoprivredu i Odbor za ribarstvo.
Također, sudjeluju u radu devet drugih Odbora OECD-a i njihovih pomoćnih tijela te preko 20 OECD-ovih pravnih instrumenata, kazao je Pavić navodeći kako su smjernice OECD-a od iznimne važnosti za razvoj različitih područja poljoprivrede.
Pavić vjeruje da će smjernice služiti svima u poljoprivredno-prehrambenom sustavu, prvenstveno u uspješnijem poslovanju poljoprivrednika te podizanju standarda odgovornog poslovnog ponašanja.
Osim toga, ove smjernice, kako je rekao, doprinose pronalasku rješenja za demografske i depopulacijske izazove te pitanja zelene tranzicije.
Na konferenciji je predstavljen rad hrvatske Nacionalne kontaktne točke za odgovorno poslovno ponašanje, a vodeći savjetnik iz Odjela za gospodarski i društveni razvoj FAO-a Tomislav Ivančić je naglasio kako održivost postaje ključni uvjet za poslovanje i trgovinu na europskoj i globalnoj razini.
“Na europskoj i globalnoj razini, održivost sve više postaje ključni uvjet i ‘putovnica’ za poslovanje i trgovinu, osobito u kontekstu zahtjeva za dubinskom analizom”, rekao je.
Smjernice OECD-a i FAO-a te OECD-ov i FAO-ov priručnik za suzbijanje krčenja šuma pružaju tvrtkama u agro-prehrambenom sektoru jasan okvir za unapređenje njihovih praksi odgovorne nabave, pomažući da se usklade s ključnim EU regulativama i direktivama, naveo je.
Cilj konferencije, kako se navodi u priopćenju, je dodatno potaknuti izgradnju održivih lanaca opskrbe koji poštuju okoliš, društvo i ekonomiju te osvijestiti prednosti koje takav pristup ima za sve nas. (Hina)